تاریخچه کاشت مو در ایران چیست؟

یکی از پیشرفت های دانش بشر، کاشت مو است و به افرادی که کم مو یا تاس هستند، کمک می کند ظاهری جذاب تر داشته باشند. اما هر دانش امروزی پیشینه ای را طی کرده است که دانستن آن خالی از لطف نیست؛ بنابراین اگر به دنبال بهره مندی از این توانایی دستان پزشکان هستید، بهتر است ابتدا با تاریخچه کاشت مو در ایران و دنیا آشنا شوید.

تحقیق درباره کاشت مو به عنوان علم در طی قرن ها با تحولات بسیاری همراه بوده است. با این حال طی دوره های مختلف و کشف شیوه های مدرن، امروزه در رفع بیماری ها و کاستی های سر و مو کمک مؤثری می کند. آغاز شکل گیری این علم با توجه به اسناد موجود به قرن های ۱۸ و ۱۹ میلادی بازمی گردد.

اما آیا می دانید دانش کاشت مو، چه سرگذشتی را از شروع تا عصر حاضر پشت سر گذاشته است؟ با رویان سلامت همراه شوید و سوار بر ماشین زمان به گذشته های دور سفر کنید. شاید این سفر تاریخی با نگاهی روشن شما را به طور مناسب به سوی بهره مندی از شیوه درمانی و زیبایی کاشت مو هدایت کند.

 

تاریخچه کاشت مو در درمان ریزش مو و تاسی

در ابتدا باید بدانید که دو نوع روش متمایز برای درمان ریزش مو و تاسی سر وجود دارد؛ دارویی و جراحی. قدمت استفاده از شیوه های دارویی طبق گفته ها، از مصر باستان آغاز شده و بسیار قدیمی است. کیمیاگران با ساخت برخی پمادهای عجیب و غریب برگرفته از گیاهانی مانند پیاز و روغن مار، سعی در رفع نقص در رشد مو داشته اند.

آگاهی از پیشینه درمان های دارویی برای پوست سر در جای خود جالب است که بد نیست در زمانی دیگر به آن بپردازید. اما جادوی اصلی در اختراع شیوه های جراحی در کاشت مو اتفاق افتاد. اگرچه تاریخچه کاشت مو به قدمت کهن روش های دارویی نمی رسد، اما خیلی هم نوظهور نیست.

شروع کاشت مو در ژاپن، قرن ۱۸ یا ۱۹

قدم های اولیه و موفقیت آمیز شکل گیری دانش کاشت مو، در سال ۱۸۲۲ میلادی توسط دکتر دیفنباخ در ورزبورگ آلمان منتشر شد. با این حال نتایج مطالعات آن سال ها با شیوه های امروزی بسیار تفاوت داشت. او با آزمایش روی پوست و پر حیوانات تحقیقات خود را آغاز کرد. سپس در اولین قدم بخشی از موهای خود را به بازوی خود پیوند زد.

قدم دوم را پزشکی ژاپنی به نام دکتر اوکودا در سال ۱۹۳۹ میلادی برداشت. اما برخلاف دیفنباخ، شیوه مدرنی را ابداع کرد که به عنوان اولین روش در تاریخچه کاشت مو شناخته می شود. او در تلاش برای کشف راه حل رویش مو روی پوست سر سوخته، به این شیوه نوین دست یافت.

او ابتدا غشاهای پوستی کوچک حاوی مو را از کنار یا پشت سر داوطلبان جدا کرد. سپس نمونه ها را به قسمت های تاس سر، ابرو یا حتی مناطق دیگر بدن آنها پیوند زد. این راه حل امروزه در روش FUE به منظور کاشت مو در مناطق تاس استفاده می شود.

اما صد حیف که با شروع جنگ جهانی دوم، نتایج تحقیقات اوکودا فرصت انتشار به آن سوی مرزهای ژاپن را نیافت؛ از این رو تا سال ۲۰۰۴ و کشف مجدد شیوه او در کاشت مو، کسی از دستاوردهای اوکودا اطلاع نداشت.

 

دهه ۵۰ قرن ۱۹ میلادی با تولد پلاگین ماندگار شد

اگر تاریخچه کاشت مو را با کمی سرعت دنبال کنیم، به سال ۱۹۵۲ و شهر نیویورک در ایالات متحده خواهیم رسید. دکتر نورمن اورنتریج، بدون آگاهی از نتایج اوکودا، سعی داشت اولین کاشت مو را انجام دهد. تلاش های او موجب معرفی اصلی به نام «تسلط اهدا کننده» در دنیا شد.

جالب است بدانید مطالعات اولیه او در زمینه بررسی تأثیر پوست سر بر سایر حالت های پوستی، منجر به شکل گیری پیشرفت های قرن معاصر در زمینه کاشت مو شد. او برای انتقال از پوست پشت سر، نمونه های بزرگ تر، شامل ده ها فولیکول را انتخاب کرد و به جلو پیوند زد.

نورمن نشان داد که پیوندهای پوست سر حفظ می شوند و فولیکول های سالم مو حتی روی پوست ناسالم نیز همچنان به رشد ادامه می دهند؛ از این رو استفاده از آنها در ترمیم بخش های بدون مو، امکان پذیر خواهد بود. اما نبود ابزار مناسب و به اندازه کافی کوچک برای برداشت نمونه های اهدا کننده نتیجه ای غیرطبیعی را به ارمغان می آورد.

بنابراین پس از رشد موها، ظاهر آن به موهای عروسک ها شبیه می شد. علاوه بر این سوراخ های ایجاد شده در سر، زخم های بزرگی را بر جای می گذاشت که برای افراد ناخوشایند بود. با این حال پیشرفت در ساخت ابزارها در دهه ۱۹۶۰ میلادی، در تاریخچه کاشت مو عملیاتی موفقیت آمیز را به همراه داشت و نوید شروع دوباره ای را در این حوزه به همراه داشت.

 

آیا مقیاس تاسی نوروود همیلتون را شنیده اید؟

بد نیست بدانید که در تاریخچه کاشت مو بخشی به نام سیستم طبقه بندی نوروود نیز به چشم می خورد. این طبقه بندی توسط دکتر اوتار نوروود در سال ۱۹۷۵ میلادی در دنیا شناخته شد. نوروود ۷ سطح ریزش مو را به شکل گرافیکی تعریف کرد که برای تاسی مردان در جهان به عنوان کدهایی علمی تبدیل شد.

بنابراین هر فرد به راحتی میزان ریزش خود را سنجیده و درباره آن تصمیم می گیرد. علاوه بر این هر سطح در مراحل کاشت مو از ظرفیت مخصوصی برای پیوند برخوردار است. حال حدود ۱۰ سال جلوتر می رویم و به زمانی می رسیم که پزشکان باهوش قدم های مهمی برای تحولی عظیم و انقلابی شروع کردند.

هر چه کوچکتر بهتر

طبق تاریخچه کاشت مو، در دهه ۱۹۸۰، تعدادی از پزشکان به جای برداشتن و پیوند نمونه های بزرگ، تصمیم به جایگزینی راه دیگری کردند. در این رویکرد، نمونه را به قطعات کوچک تر تقسیم و سپس در محل مورد نظر فرو می کنند. در این صورت تعداد فولیکول های بیشتری در ناحیه پیوند در کنار هم قرار می گیرند و تا اندازه ای نواقص پلاگین برطرف می شود.

این ایده سرانجام به نام مینی گرافت شروع به کار کرد. با این حال همچنان ابزارهای پانچ در هنگام انتخاب بخش پیوند از پشت سر، زخم های نامطلوبی را ایجاد می کردند. در این شرایط عده ای از پزشکان جسور دست به ابتکاری نو زدند.

آنها نمونه پیوند را به شکل نواری از پشت سر برداشته و به بخش های کوچکتر تقسیم می کردند. پس از دوختن محل اهدا کننده، دیگر از آثار ناخوشایند خبری نبود و تنها یک محل بخیه کوچک برجای می ماند.

پس از این زمان، در حالی که پژوهشگران به سمت بزرگترین نوآوری هدایت می شدند، مینی گرافت مدرن پا به عرصه زیبایی گذاشت. در سال ۱۹۹۵ دکتر برنشتاین و راسمن، شیوه پیوند واحد فولیکولار (FUT) را در تاریخچه کاشت مو ماندگار کردند. FUT در کوتاه ترین زمان به یکی از استانداردهای کاشت مو تبدیل شد.

 

استخراج واحد های فولیکولی یا FUE؛ پیشرفته ترین روش کاشت مو

با گذشت زمان، تحول تحقیقات پزشکی و استفاده از میکروسکوپ، تقسیم نوارها به واحد های فولیکولی کوچک تر ممکن شد. علاوه بر این توانایی و مهارت جراحان تا جابجایی ۲۵۰۰ گرافت و بیشتر بالا رفت. تا زمانی که FUT به روز و با عنوان FUE، نسخه ای جدید و پیشرفته در کاشت مو معرفی شد.

برخی بیماران دچار تنگی پوست بودند یا به سبب داشتن چندین برداشت نواری، امکان استفاده مجدد از روش FUT وجود نداشت. در حالی که همچنان به واحد های فولیکولی برای ترمیم بخش های تاس نیاز داشتند. از این رو در سیر تاریخچه کاشت مو، پزشکان به دنبال راهی برای رفع این موانع در کاشت مو بودند.

در سال ۱۹۸۹ در استرالیا پزشکی با روش اوکودا به تحقیق درباره کاشت مو پرداخت. او به کمک سوزن و نمونه های کوچک، سعی داشت به صورت یک به یک واحدهای فولیکولی را از محل اهدا کننده جدا کند. او نتایج خود را به طور علنی منتشر کرد، اما به دلیل عدم شناخت کافی این روش، با استقبال زیادی مواجه نشد.

با این حال پزشکان مبتکر همچنان به کار روی دستگاه ها و تکنیک هایی نوین استخراج ادامه دادند و به پیشرفت هایی نیز دست یافتند. پس از آن FUE برای کسانی که تمایل به پیوند نواری ندارند، به روشی مطلوب تر تبدیل شد. البته وجود خط بخیه یا زخم پس از جراحی در هر دو شیوه امری اجتناب ناپذیر بود. اما راه حل های خیلی آسان به منظور ترمیم و پنهان کردن آنها وجود داشت.

 

کاشت مو در ایران از چه زمانی آغاز شد؟ 

همچون دیگر علوم درمانی و زیبایی شیوه های تاریخچه کاشت مو نیز در گذر زمان و پژوهش پزشکان با ایران پیوند خورد. امروزه در کشور عزیز ما روش های مدرنی در پیوند مو انجام می شود که روز به روز شاهد نتایج موفقیت آمیز آن هستیم.

با این حال طبق اطلاعات محدود موجود، حدود ۱۵ سال است که از ورود این دانش پزشکی به ایران می گذرد. علاوه بر این همانند سایر کشورهای دنیا از دستگاه های مدرن و شیوه های متنوع در حوزه رفع تاسی در کشور استفاده می شود؛ از این رو ایران نیز در کاشت مو شاید جزو برترین های جهان باشد.

 

کلام آخر

تاریخچه کاشت مو از آلمان آغاز و به ژاپن رسید. سپس در مسیر پیشرفت برای رفع نقص کم حجمی مو و تاسی مرزهای گسترده تری را درنوردید و از ایالات متحده و استرالیا گذشت. پزشکان و نوابغ بیشماری در این راه پر فراز و نشیب تلاش های بسیار کردند. ابتدا شیوه های نوین را معرفی و در جهت رفع نواقص دست به ساخت ابزارهای دقیق تر و کوچکتر زدند.

نه تنها FUT و FUE، بلکه شیوه های دیگری امروزه در دنیا و ایران انجام می شود که نتایج تحسین برانگیزی را به دنبال داشته اند. حال که با پیشینه این دانش بشر آشنا شده اید، بهتر است با کلینیک رویان سلامت همراه باشید و از خدمات نوین آن بهره مند شوید. اگر قصد انجام کاشت مو دارید، با کمک راهنمایی های پزشکان و کادر مجرب این مجموعه، صحیح تصمیم بگیرید و نتیجه دلخواه را نظاره گر باشید.

سوالات متداول

در زمینه کاشت مو سوالات متعددی وجود دارد که در ابتدای راه، در ذهن متقاضیان شکل می گیرد. برای برطرف کردن برخی از ابهامات در ادامه به تعدادی از آنها پاسخ می دهیم.

تاریخچه کاشت مو ابتدا از کجا آغاز شد؟

طبق اسنادی که موجود است کاشت و پیوند مو در ورزبورگ آلمان در سال ۱۸۲۲ آغاز شد. اما بنیان اصلی این علم در سال ۱۹۳۹، ژاپن و توسط اوکودا نهاده شد.

انواع روش های کاشت مو چیست؟

شیوه های متنوعی برای کاشت مو وجود دارد که با توجه به شرایط فرد و صلاح دید پزشک تعیین می شود. با این حال FUT، FIT، FUE، DHI و SUT برخی از روش های امروزی در کاشت مو هستند.

آیا کاشت مو تنها به سر محدود می شود؟

خیر. خوب است بدانید امروزه برای نواحی مختلف کم مو مانند سر، ابرو، سیبیل، ریش نیز کاشت مو انجام می شود.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>