بررسی انواع دستکش پزشکی ، دستکش جراحی و دستکش های یکبار مصرف

انواع دستکش پزشکی نکته مهم دیگر در خصوص این دستکشها این است که سطح بیرونی انواع دستکش پزشکی آنها نیز عاری از هرگونه پودری است. نکتهی مهم بعدی نیز مقاومت این دستکشها است. بعضی برند ها ممکن است سایز ۵ را نیز داشته باشند که مخصوص پزشکان زن است. چرا که در غیر این صورت عفونت، ویروس، میکروب یا بیماری به راحتی از بیماری به بیمار دیگر منتقل شده و او را از پا خواهد انداخت. دستکش لاتکس، وینیل یا نیتریل، در مواقع خاص، کاربرد خاص خود را دارند. در ادامه دستکش یکبار مصرف مورد استفاده در پزشکی را مورد بررسی قرار می دهیم. در علم پزشکی بررسی شد که هنگامی که بافت داخلی بدن انواع دستکش پزشکی در معرض پودر قرار می گیرد، باعث التهاب شدید راه های هوایی و واکنش های حساسیتی می شود.

انواع دستکش های پزشکی

به طور میانگین بین ۱۰ جراح یا پرستار در ۱۰۰ عمل با یک دستکش ۱۷۲ سوراخ شدگی و با دو دستکش تنها ۵۰ سوراخ شدگی در دستکش داخلی دیده شد. مجهز به لایهی ضد برش بوده که از پارگی یا سوراخ شدن دستکش جلوگیری میکند. علائم آلرژی به لاتکس از تحریکات و قرمز شدن پوست گرفته تا مشکلات تنفسی متغیر هستند. این نوع دستکش با پودر (Powdred) و بدون پودر (Powdred-Free) به بازار عرضه میشود. به دلیل اینکه پودر مورد استفاده در دستکش لاتکس پودری برای راحتتر شدن پوشیدن دستکشها استفاده میشود، انواع دستکش پزشکی حذف آن در نوع بدون پودر ممکن است باعث سختتر شدن این فرایند گردد. از آن ها نباید برای شست و شو و یا هنگام کار با حلال ها و غوطه ور شدن دست در آن ها استفاده نمود.

یک مطالعه سیستماتیک دیگر بررسی کرد که آیا پوشیدن دو دستکش، از جراح در برابر عفونت های انتقال یافته از بیماران بیشتر محافظت می کند یا خیر. دو مدل اصلی از دستکش های پزشکی وجود دارد: دستکش معاینه و جراحی. انواع دستکش پزشکی دستکش های پزشکی، دستکش هایی هستند که به طور کلی در ۲ نوع دستکش های مناسب برای جراحی و دستکش های مناسب برای معاینه تقسیم می شوند. دستکش پزشکی ابزاری است که باید کاملا تمیز بوده و برای هر بیمار به طور جداگانه استفاده شود. البته یکی دیگر از ویژگیهای خوب این نوع دستکش این است که نسبت به دستکشهای لاتکس گشادتر و ضخیمتر هستند.

قیمت انواع دستکش پزشکی

لذا لازم است برای انتخاب دستکش متناسب با کار بالینی، انواع دستکش پزشکی را بشناسیم. دستکش های تولید شده از جنس نیتریل مقاومت بالاتری از دستکش های لاتکس را دارند. انواع دستکش پزشکی William Halsted از کمپانی Goodyear Rubber خواست که برای همسرش Caroline Hampton (که پرستار بوده و به ماده مرکوریک کلراید حساسیت پوستی داشته) دستکش های لاستیکی نازکی تولید کنند. همانطور که اشار شد نمونهی پودری دستکشهای لاتکس برای سهولت در استفاده و پوشیدنشان تولید و به پودر آغشته شده بودند. دستکش های نیتریل در ۲ نوع پودر دار و بدون پودر موجود می باشند. انواع دستکش پزشکی یکی از متداول ترین مشکلاتی که در این دستکش ها به چشم می خورد ایجاد حساسیت های پوستی به لاتکس موجود در آن ها می باشد.

انواع دستکش پزشکینوع بدون پودر دستکش های جراحی به دلیل عدم ایجاد حساسیت پوستی، بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد. در طول این مدت صنعت بهداشت و درمان شروع به استفاده از دستکش جراحی نمود. گرانولوما نوعی التهاب است که در بسیاری از بیماری ها به دنبال تحریک مزمن سیستم ایمنی یافت می شود. انواع دستکش پزشکی در سال ۱۹۷۴ میلادی نوعی پودر مبتنی بر آرد ذرت در صنعت بهداشت برای استفاده در این نوع دستکش ها بکار گرفته شد. همچنین این دستکش ها میزان انعطاف پذیری بالایی دارند که به حرکت روان تر دست ها کمک می کند. دستکش های وینیل غیر استریل هستند و همین طور نسبت به لاتکس ارزان تر می باشند.

7) این دستکش ها بسیار مقرون به صرفه و ارزان هستند.برای این که مشکل بروز حساسیت به طور کلی برطرف بشود، دستکشهای لاتکس بدون پودر تولید و روانهی بازار شدند. انواع دستکش پزشکی به طور معمول دستکشهای پودری نسبتا به دستکشهای بدون پودر ارزانتر هستند اما خاصیت ضدحساسیت درون آنها دیده نمیشود. 7) این دستکش ها بسیار مقرون به صرفه و ارزان هستند. نیتریل نوعی پلاستیک مصنوعی است که دارای بافت بسیار محکمی بوده و در برابر پارگی و ساییدگی مقاوم هستند. مواد ساخته شده دستکش وینیل (Vinyl) متریال و رزین های پلاستیک با مواد اولیه پتروشیمی می باشد. انواع دستکش پزشکی دستکشهای وینیل یا Gloves Vinyl از جنس پلاستیک ساخته شدهاند. به دنبال افزایش میزان آلرژی به لاتکس در بین متخصصین سلامت و عموم مردم، از دستکش های غیر لاتکس ساخته شده از پلی ونیل کلراید، لاستیک نیتریل و یا نئوپرن بیشتر استفاده می شود.

ممکن است پس از چند هفته استفاده، این حساسیتها به صورت شدیدتری بروز پیدا کنند. از مزایای این دستکشهای پزشکی میتوان گفت که جنس آنها بهگونهای است که بهراحتی پاره نمیشود. پوشیدن دو لایه دستکش پزشکی جهت کاهش ریسک عفونت به علت خرابی یا نفوذ اشیا تیز به دستکش طی فرایند های پزشکی و دندانپزشکی انجام می شود. انواع دستکش پزشکی آیا شغل خاصی دارید که در آن نگران ایجاد آلودگی و یا جراحات احتمالی هستید و یا اینکه به دلیل وضعیت شیوع ویروس کرونا تلاش می کنید از اقدامات بهداشتی بیشتری در امور خود استفاده کنید؟ بنابراین اگر دچار آلرژی و یا حساسیت های پوستی هستید از دستکش های وینیل استفاده کنید. در حال حاضر انواع دستکش پزشکی به جای استفاده از پودر در داخل دستکش ها، از یک نوع پوشش خاص برای داخل دستکش های پزشکی استفاده می شود.

دستکش های پزشکی یکبار مصرف هستند و شامل دستکش معاینه، دستکش جراحی و دستکش های پزشکی برای دست زدن به عوامل شیمی درمانی ( دستکش شیمی درمانی) می شوند. همانطور که گفتیم این دستکش ها را سازمان FDA مدیریت می کند زیرا جان انسان ها در گرو صنعت پزشکی بوده و هدف این سازمان بررسی عملکرد آن است تا با کیفیت مرغوب وارد بازار شود. اما باید این نکته را نیز در نظر داشت دستکش های نیتریل کمی گران تر از سایر انواع دستکش پزشکی می باشند. انواع دستکش پزشکی 4) هنگام برخورد با اشیای تیز مانند سوزن، کم تر دچار سوراخ شدن می شوند. دستکش های لاتکس به دلیل چسبندگی بالا و فیکس شدن کامل آن به دست در هنگام انجام کارهای دقیق مانند معاینات پزشکی کاربرد بسیار زیادی دارند.

دستکش ضد ایدز 3 لایه با داشتن لایه ای ضد برش مانع از پارگی و سوراخ شدن دستکش در حین تماس با ابزار آلات تیز و تیغ و سر سوزن میشود . پروتئین لاتکس ندارد و در برابر پارگی مقاوم تر است. 2) دستکش های پزشکی از دستکش های معمولی 3 برابر قوی تر هستند. دستکش های پزشکی بیشتر با مواد شان مشخص میشوند – نیتریل ، لاتکس و وینیل . دستکشهای نیتریل در محیطهای آزمایشگاه استفادههای زیادی دارند همچنین در هنگام کار با مواد شیمیایی و آشپزی نیز به کار گرفته میشوند. به همین دلیل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. انواع دستکش پزشکی نشاسته ذرت پودر دیگری است که به عنوان لوبریکنت استفاده شد و آن نیز دارای عوارض جانبی مثل واکنش التهابی و گرانولوما و تشکیل اسکار می باشد.

وینیل از مادهای مصنوعی به نام وینیل کلرات ساخته میشود.ونیل به عنوان دستکشی شناخته میشود انواع دستکش پزشکی که استفادههای عمومی بسیاری دارد. ماده لاتکس یک نوع ماده شیری رنگ می باشد که از درختی به نام Hevea Brasiliensis گرفته می شود. وینیل از مادهای مصنوعی به نام وینیل کلرات ساخته میشود. توجه کنید که اگر قصد خرید دستکشی را دارید که کاملا به دست چسبیده و امکان لمس دقیق بخشهای ظریف دهان را برای شما فراهم کند، ما خرید دستکش وینیل را به شما توصیه نمیکنیم. به علت چسبندگی دستکش لاتکس به دست، از آن برای انواع جراحیها و همچنین معاینات ظریف استفاده میشود. دستکش نیتریل حساس به لاتکس هستند و برای محیطی بدون NRL عالی هستند. بااینحال در کاربردهای حساس مانند انواع دستکش پزشکی جراحی معمولا استفاده از دستکش جراحی پودری توصیه نمیشود.

برای انجام کارهای بسیار حساس که نیازمند دقت و حساسیت لامسه بالایی هستند نیز بسیار مناسب است. علت استفاده از این دستکش برای کارهای ذکر شده این است که به علت چسبندگی بسیار بالای آن، قدرت حرکت و مانور انگشتان افزایش انواع دستکش پزشکی مییاید و افراد قادر به انجام کارهای بیشتری هستند. تا بتوانند کارهایی که بهدقت و لمس بالایی نیاز دارند را به بهترین نحو انجام دهند. تا بتوانند کارهایی که به دقت و لمس بالایی نیاز دارند را به بهترین نحو انجام دهند. دستکشهای لاتکس پودری معمولا در رنگهای سفید و شیری به بازار عرضه میشوند. اما در کل انعطافپذیری، مقاومت و راحتی کار در هنگام استفاده از آنها باعث محبوبیت زیادی در دستکش لاتکس شده است.لاتکس از مایع شیری رنگی که از درختی به نام Hevea Brasiliensis گرفته می شود، ساخته می شود.

این دستکش ها که دستکش های نیتریل نام دارند و دارای خواص حیرت انگیزی هستند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم. بااینحال استفاده از دستکش لاتکس بدون پودر به دلیل امکان ایجاد حساسیتهای کمتر بیشتر از نوع پودری رواج دارد. “انواع دستکش پزشکی” دستکشهای بدون پودر به علت عدم ایجاد حساسیت، از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. با وجود همه مزایایی که این دستکش دارد، گاهاً دستکشهای لاتکس باعث آلرژی (حساسیت پوستی) در بعضی افراد میشود؛ معمولاً نوع پودری آن حساسسیت بیشتری ایجاد میکند. خاصیت این پودر این است که جذب پوست نمیشود تا باعث بروز حساسیت گردد. برای استفاده طولانی مدت مناسب است. همچنین در برابر بسیاری از مواد شیمیایی مقاوم بوده و برای افرادی که به لاتکس آلرژی دارند بسیار مناسب است.

این امر به منظور کاهش احتمال بروز حساسیت در کارگران در نظر گرفته شده است. نادرترین و شدیدترین نوع حساسیت، حساسیت تماسی فوری است که بعد از تماس علائم حساسیت به صورت آبریزش بینی، قرمزی چشم، گرفتگی عضلانی، کهیر و خارش شدید نمایان می شود. دستکشهای وینیل غیر استریل هستند و همینطور نسبت به لاتکس ارزانتر میباشند. جالب است برای انتخاب دستکش پزشکی مناسب انواع دستکش پزشکی آنها در انواع پودری ، غیر پودری ، استریل ، غیر استریل ، پارچه ای و روکش شده موجود هستند … دستکش نیتریل با رنگ آبی در میان افراد شناخته شده است و مقاومت خوبی در برابر ویروس کرونا دارد، اما مدت زمان استفاده از آن 8 ساعت است و میتواند با اتانول ضدعفونی شود؛ زیرا موجب جلوگیری از نفوذ ویروس کرونا خواهد شد.

انواع دستکش یکبار مصرف پزشکی

این نوع دستکش ها در برابر ویروس های موجود در خون قابل نفوذ بوده و مقاومت کششی کمی دارند، به همین دلیل مستعد نشت هستند. در میان انواع دستکش پزشکی ، مقرون به صرفه ترین گزینه موجود، دستکش وینیل است. باید توجه داشت که عاملی که سبب تمایز انواع دستکش ها می شود، جنس آنها است. توجه داشته باشید که اشیای تیز ممکن است دستکش های شما را سوراخ کرده و باعث انتقال آلودگی شوند؛ بنابراین هنگام استفاده از آن ها با احتیاط عمل کنید. با توجه به نوع این دستکش که چند لایه و بسیار ضخیم است؛ انواع دستکش پزشکی در عملهای سنگین و تهاجمی همچون ارتوپد، استفاده میشود.

دستکش های جراحی کمک بسیار زیادی به عدم انتقال عفونت و آلودگی به بیمار در زمان جراحی می کند. 5) این دستکش ها از نظر شیمیایی بسیار مقاوم هستند. این دستکشها مقاومت خوبی در برابر اسیدها، مواد قلیایی و الکلها دارند.دستکش وینیل Vinyl جایگزین خوبی از نظر اقتصادی برای انواع دستکش لاتکس Latex بوده و بهترین ماده برای مقابله با اسید و قلیا می باشد. این مدل دستکش از پلیمر پلی وینیل کلراید (PVC) ساخته میشود که بیشتر برای مصارف عمومی کاربرد دارد. این دستکشها ازنظر کیفیت ساخت انواع دستکش پزشکی و مواد اولیه تفاوت چندانی با دستکش لاتکس پودری نداشته و کاربرد یکسانی با آن دارد.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>